David Vogel
3rd- 500 yard freestyle
4th- 200 yard freestyle
David Vogel 3rd- 500 yard freestyle 4th- 200 yard freestyle
<
2
3
4
5
6
>

Kiel didn’t have any conference champions, but the Raider depth supported the team to a third place finish Saturday in the Eastern Wisconsin Conference Boys Swimming and Diving Championships at Plymouth School. Kiel scored 300 points to place behind champion Plymouth’s 592 and second place Brillion/Valders/Chilton’s 466.


Mason Steffen led Kiel with a second place finish in the 100 yard backstroke at 1:01.40. He joined Ashton Arnold, David Vogel and R.J. Weidensee on the fourth place 400 freestyle relay team (3:50.91) and was on the fifth place medley relay team that also included Jacob Friend, Arnold and Allen Steffen.

Other Top 6
Vogel added a third place finish in the 500 freestyle (5:37.40) and was fourth in the 200 freestyle (2:03.74) while Friend was third in the 100 breaststroke at 1:13.21. The 100 butterfly saw Arnold place fifth and Harrison Thiry sixth.
The WIAA Division 2 Sectional is this Saturday at Ashwaubenon starting at 1 p.m.

1. Plymouth 592, 2. Brillion/Valders/Chilton 466, 3. Kiel 300, 4. Sturgeon Bay/Sevastopol 210, 5. Two Rivers/Manitowoc Roncalli 209, 6. Berlin/Green Lake 143.

Diving: 1. Riley Josephs (P) 380.70; 2. Jose Martinez (BVC) 340.20; 3. Charlie Aschenbach (P) 283.70; 4. Noah Haese (P) 238.25.
200 Medley Relay: 1. Plymouth “A” 1:46.54; 2. BVC “A” (Bo Geiger, Parker Sonnabend, Eli Riesterer, Payton Van Rooy) 1:48.24; 3. Plymouth “B” 1:55.40; 4. Sturgeon Bay “A” 1:56.42; 5. Kiel “A” (Mason Steffen, Jacob Friend, Ashton Arnold, Allen Steffen); 6. Berlin/Green Lake “A” 1:59.01.
200 Freestyle: 1. Sam Ryf (B/GL) 1:52.98; 2. Ben Schaefers (P) 1:55.10; 3. Geiger (BVC) 1:56.55; 4. David Vogel (K) 2:03.74; 5. Andy Weigel (TR) 2:06.64; 6. Garrett Braun (BVC) 2:07.03.
200 Individual Medley: 1. Sonnabend (BVC) 2:11.83; 2. Leander Leinen (P) 2:12.68; 3. Davis Dejus (P) 2:17.97; 4. Evan Smith (SB) 2:18.35; 5. DJ Reichel (SB) 2:22.48; 6. Nate Wendt (B/GL) 2:23.18.
50 Freestyle: 1. Harrison Strutz (P) :22.36; 2. Jaxsen Schermacher (P) :24.65; 3. Avery Wellens (TR) :26.10; 4. Ethan Monka (BVC) :26.23; 5. Matt Omillian (TR) :27.10; 6. Colton Lemke (BVC) :27.28.
100 Butterfly: 1. Riesterer (BVC) :56.55; 2. Leinen (P) :57.82; 3. Isaac Koehler (BVC) 1:01.78; 4. Ben Nichols (P) 1:03.55; 5. Arnold (K) 1:03.97; 6. Harrison Thiry (K) 1:08.80.
100 Freestyle: 1. Geiger (BVC) :51.82; 2. Dawson Smith (P) :53.08; 3. Schermacher (P) :54.62; 4. Van Rooy (BVC) :54.63; 5. Charlie Waitkus (P) :55.30; 6. Evan Smith (SB) :55.67.
500 Freestyle: 1. Ryf (B/GL) 5:14.16; 2. Schaefers (P) 5:25.05; 3. Vogel (K) 5:37.40; 4. Waitkus (P) 5:42.83; 5. Ben Berger (BVC) 5:51.55; 6. Weigel (TR) 5:54.84.
200 Freestyle Relay: 1. Plymouth “A” 1:36.45; 2. BVC “A” ( Riesterer, Van Rooy, Sonnabend, Geiger) 1:36.74; 3. Plymouth “B” 1:41.59; 4. Two Rivers/Roncalli “A” 1:50.05; 5. BVC “B” (Lemke, Patrick Guerin, Dwight Eben, Berger) 1:54.06; 6. Berlin/Green Lake “A” 1:54.55.
100 Backstroke: 1. Strutz (P) :57.24; 2. Mason Steffen (K) 1:01.40; 3. Keegan Gafney (P) 1:03.55; 4. DJ Reichel (SB) 1:04.65; 5. Koehler (BVC) 1:05.46; 6. Sam Hargis (SB) 1:06.88.
100 Breaststroke: 1. Sonnabend (BVC) 1:09.24; 2. Van Rooy (BVC) 1:13.14; 3. Friend (K) 1:13.21; 4. Christian Pieper (P) 1:14.29; 5. Davis Dejus (P) 1:14.90; 6. Will Albertson (SB) 1:17.92.
400 Freestyle Relay: 1. Plymouth “A” 3:35.26; 2. BVC “A” (Koehler, Berger, Braun, Riesterer) 3:44.58; 3. Plymouth “B” 3:46.40; 4. Kiel “A” (M. Steffen, Arnold, RJ Weidensee, Vogel) 3:50.91; 5. Sturgeon Bay/Sevastopol “A” 3:52.35; 6. Berlin/Green Lake “A” 4:02.10.